Понеділок, 13.05.2024, 03:38
Сайт вчителя музичного мистецтва
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
категорія
Мої файли [19]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Мої файли

ПОДОРОЖ У СВІТ МУЗИЧНИХ ІНСТРУМЕНТІВ
12.11.2016, 22:31

ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

Привітання „На урок в музичний клас”,

                     „Добрий день!”

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні на уроці ми поринемо з вами в чарівний Світ Музичних Інструментів. Познайомимося з різноманіттям музичних інструментів, послухаємо , як звучать деякі з них,  спробуємо самі зіграти на наших саморобних інструментах одну з найвідоміших нам дитячих пісень, а також спробуємо творчо попрацювати і скласти легенду про музичні інструменти і на завершення спробуємо розгадати декілька загадок та піраміду по нашій темі.

    Отже, розпочинаємо захоплюючу подорож до Світу Музичних Інструментів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

ВЧИТЕЛЬ: Шановні діти! Давайте уявимо з вами, що ми входимо до великого залу. Весь цей зал заповнений звуками, але в залі... повна тиша. Чому? А тому що звуки сховалися всередині різноманітних дерев’яних ящиках, в блискучих металевих трубах, причаїлись в напружених струнах. Але ми відчуваємо присутність звуків, адже ми потрапили з вами в Світ Музичних Інструментів.  Тут, як і в світі тварин або рослин є своя систематизація. Наприклад, тип духових, клас струнних, родина смичкових, тощо.

    В кожному інструменті ховається якась таємниця. І тільки рука вмілого музиканта здатна   розкрити цю таємницю.

    Людина створила інструменти, намагалася зробити їх такими, щоб вони звучали так  же яскраво, виразно і різнобарвно, як і людський голос.  Щоб інструменти не просто звучали але й говорили.

   Так, всі музичні інструменти поділяються на три групи.

   В одні інструменти б’ють або трясуть. Вони називаються ударними.

   В інші дують. Їх називають духовими.

   Треті щипають за струни або водять по них смичком. І називають їх струнними.

  • А як же з’явилися на землі перші музичні інструменти? На попередньому уроці я запропонувала вам вдома пофантазувати і створити легенду про те, як виникали перші музичні інструменти, якими вони були?

 

УЧЕНЬ: ЛЕГЕНДА.

В одній печері мешкала сім’я. Батько, звичайно, ходив на полювання, добував харчі та одяг. Мати була домогосподаркою, вона берегла вогонь та прибирала в печері. А ще був у них хлопчик – фантазер, який полюбляв гратися.

Ось збирається, бувало, батько на полювання, натягує тонку пружну жилу – тятиву – на дерев’яну дугу. Зробив лук, поставив поруч з собою та взявся за іншу роботу. А синок тут як тут: взяв лук у руки та нумо тятиву натягувати та відпускати – цікавий дзвінкий звук з’являється -  гра. Чим не струна? А в цей час мати вимила посуд після обіду, принесла і поставила в кутку печери. Це половинки від гарбуза. Гарбуз з’їли, а висушені шкуринки залишились та слугували їм як тарілки та чашки.

Підбіг хлопчисько до „тарілок” та „чашок”, перевернув їх догори дном та давай по ним стукати палицею. Ось така гра. Голосно звучать гарбузові тарілки, наче барабани. А батько тим часом закінчує робити намисто: він в кісточках робить дірочки та нанизує їх на шкіряний мотузок. Схопив малий одну з таких кісточок та став у неї дути, отримуючи цікавий звук. Ось так і створювались перші музичні інструменти.

ВЧИТЕЛЬ: Ось яка у нас вийшла легенда. Але в кожній легенді або казці є доля правди. Отже, давайте поближче познайомимося, які ж інструменти зараз існують і до яких груп вони відносяться. І першою групою інструментів у нас буде ГРУПА ДУХОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ, яка поділяється на дві родини: мідні духові та дерев’яні духові.

УЧЕНЬ: До мідних духових інструментів входять:

 

ТРУБА(або ГОРН) – самий високий по звучанню інструмент в цій групі. А також самий давній мідний духовий інструмент, його зображення знаходять при розкопках в Древньому Єгипті.

 

ВАЛТОРНА (від німецького Waldhorn (валдхорн) – „лісовий ріг”) – був обов’язковим учасником святкових церемоній та рицарських турнірів в середні віки. Це найпоетичніший інструмент в групі мідних духових . Голос її низький , м’який. Вона чудово виконує наспівні мелодії.

 

ТРОМБОН з’явився пізніше труби і означає „трубище” . Музикант, притримуючи лівою рукою інструмент, правою рухає спеціальну „кулісу” – трубку, яка нагадує латинську букву U. Тембр тромбона відрізняється великою святковістю та яскравістю.

 

ТУБА  - самий великий, самий низький та самий молодий за віком інструмент. В військовому оркестрі туба використовується для гри на ходу, її надівають через плече та називають геліконом. Для гри на тубі у музиканта повинні бути міцні легені.

 

В.А.Моцарт. Концерт для горну з оркестром – слухання.

 

УЧЕНЬ: До групи дерев’яних духових належать:

КЛАРНЕТ – має красивий тембр та великі технічні можливості. Це один із самих співучих та віртуозних дерев’яних духових інструментів.

ГОБОЙ – нагадує звучання ріжка у пастухів. В нижньому регістрі він звучить грубо та різко, зате в середньому – голос м’який, загадковий.

ФАГОТ – самий низький за звучанням інструмент цієї групи. З’явився цей інструмент в  ХУІІ столітті.

ФЛЕЙТА – назва цього інструменту походить від італійського слова „флаут” – „дмухання”. У флейти дуже ніжний, співучий тембр.  Музикант тримає її горизонтально. Флейта – прабабуся органа.

 

ВЧИТЕЛЬ:                                                     ОРГАН –

 самий великий з усіх існуючих на землі інструментів. Це духовий клавішний музичний інструмент, що становить систему дерев’яних та металевих труб. В органа є кілька клавіатур (мануалів) – до семи, на яких органіст грає руками, та педаль із 32 – х клавіш, на якій грають ногами. Усі клавіші з’єднані з трубами, яких буває в органа до 30000 – від найменших, довжиною у кілька міліметрів, до десятиметрових.

   Перші згадки про орган з’явилися за 200 років до нашої ери.

У древніх єгиптян, греків, римлян та Візантії це був світський інструмент, який звучав перед спортивними змаганнями. Давньогрецькі спортсмени не допускалися до участі в Олімпіаді, якщо не пройшли змагання у грі на органі. У УІІ столітті орган з’являється в католицьких церквах Західної Європи.  Найбільше органів було створено в Європі у ХУІ – ХУІІІ століттях. До цієї епохи належить і найбільший розквіт органної музики. Тривалий час орган називали „королем інструментів”.

   Отже, слухаємо орган і Йогана Себастіяна Баха .

 

Й.С.Бах. Токата та фуга ре мінор – слухання.

Також до групи клавішних духових інструментів відносяться  баян та акордеон.

ВЧИТЕЛЬ: Наступна  група – група струнних інструментів, включає в себе три родини.

УЧЕНЬ: Перша родина – щипкові струнні.

Представником цієї родини є АРФА. Вона стала прародичкою всіх струнних інструментів. Її зображення знайдені на стінах древніх єгипетських пірамід. Арфа була улюбленим інструментом в східних країнах. Арфу багато прикрашали і називали чарівним інструментом. Грають на ній, здебільшого, жінки.

В.Косенко. Пасторальна- слухання.

УЧЕНЬ: До другої родини належать смичкові струнні інструменти. Для гри на цих інструментах використовують смичок.

СКРИПКА – королева оркестру, їй дають самі відповідальні епізоди. Ще говорять, що скрипка співає.  Її звучання дійсно нагадує    людський голос.

    Скрипки робили в багатьох країнах світу,  але кращі скрипкові майстри мешкали в Італії, в місті Кремоне. Скрипки, зроблені в ХУІ – ХУІІІ століттях кремонськими майстрами Аматі, Гварнелі, Страдиварі, досі вважаються неперевершеними.  Таких скрипок збереглося до нашого часу небагато. На них грають кращі музиканти.

АЛЬТ – розміром трохи більший за скрипку.

ВІОЛОНЧЕЛЬ – у цього інструмента дуже виразний тембр. Вона, як і скрипка,  - головний інструмент у їй дають сольні партії.

КОНТРАБАС – самий великий в цій групі та в усьому симфонічному оркестрі. Струни у контрабаса дуже товсті і тому звучання у нього дуже низьке.

 

УЧЕНЬ: Третя родина струнних – це клавішні інструменти. До них входять добре нам відомі рояль та фортепіано. Предками цих інструментів були спочатку , в Древній Греції в часи Піфагора, монохорд, пізніше , починаючи з  ХІІ століття, клавікорд та клавесин.  Теперішнє фортепіано було створено в 1711 році в Падуе майстром Бартоломео  Крістофорі.

Слухаємо звучання цього інструменту.

ВЧИТЕЛЬ:  Окрему велику групу становлять народні інструменти, представниками яких є:

Балалайка,

Бандура,

Гуслі,

Домбра,

Сопілка,

Цимбали.

УЧЕНЬ: Наступна група – це ударні інструменти. До них входять:

ЛИТАВРИ схожі на мідний котел, обтягнутий  шкірою, по якій б’ють спеціальними палицями. Звук у них гудучий, нагадує грім.

ТАРІЛКИ дуже схожі на два мідних блюдця. Це дуже давній інструмент, зображення якого можна побачити на старовинних східних та грецьких фресках.

БАРАБАН  або ТАМТАМ  -  великий диск, закріплений вертикально. Спеціальною палицею з войлочним покриттям музикант вдаряє по диску і отримує страшний іноді трагічний звук. Тамтам – китайський винахід.

БУБЕН або ТАМБУРИН –маленький ударний інструмент.

КАСТАНЬЄТИ – це дві дерев’яні чашечки, з’єднані мотузкою. Найчастіше їх використовують під час гри іспанських мотивів, наприклад, фламенко, болеро або хоти.

  ВЧИТЕЛЬ: Ще один ударний інструмент ми спробували зробити самостійно – це маракаси, які дуже схожі на дитячі брязкальця.

Саме цей інструмент ми спробуємо з вами зараз використати, скориставшись ще одним самим давнім та незвичним музичним інструментом – це людський голос. Він звучить завдяки вібрації голосових зв’язок. Це можна відчути, якщо під час співу покласти пальці на горло.

В.Шаїнський. „Пісенька крокодила Гени” – діти співають та грають на маракасах.

IV. Підсумок уроку.

  • Ось і підходить до завершення наша з вами подорож до Світу Музичних Інструментів. І для закріплення я пропоную вам декілька ігор.

Перша гра „Відгадай загадку”.

  1. Це дерево – не полінце,

Шість дірочок має,

Весело співає.(сопілка)

  1. То товстішає, то худне,

На всю оселю голосить.(баян)

  1. Сам із вільхи та із дуба,

В роті білі й чорні зуби.

Ти до них торкнись – готово,

Враз почуєш звук чудовий.(фортепіано)

  1. У лісі народилась,

В майстерні робилась

А в руках заспівала .(скрипка)

    5. Сам пустий, голос густий,

        Дріб вибиває, дітей збирає. (барабан)

Друга гра „Піраміда”

 

 

 

 

 

 

Я

Н

Б

А

 

 

 

 

 

Б

О

Н

Б

У

 

 

 

 

Б

Р

А

Д

О

М

 

 

 

Р

А

Д

У

Б

А

Н

 

 

О

Н

А

Д

Е

К

О

Р

 

С

Б

А

Т

Р

А

К

О

Н

Л

Ь

В

І

Ч

Е

О

Л

О

Н

 

Третя гра „Третій зайвий”

  1. Арфа, гітара, скрипка.
  2. Клавесин, фортепіано, акордеон.
  3. Барабан, бубон,  колокольчики.
  4. Туба, труба, саксофон.
Категорія: Мої файли | Додав: zontik
Переглядів: 441 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook